YAMdb
Home
Movies
Genres
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
TV Movie
Thriller
War
Western
Popular
Now Playing
Top Rated
Upcoming
TV
Genres
Action & Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Kids
Mystery
News
Reality
Sci-Fi & Fantasy
Soap
Talk
War & Politics
Western
Popular
Now Playing
Top Rated
People
Vlad Păunescu
Details
Cast
Crew
Media
Known For
Birth Location
Bucuresti, Romania
Born
1953-04-12
Movies
Cinemaguerilla
-
Movies
The Primevals
Producer
2023
The Ladder
Producer
2021
The Ladder
Writer
2021
The Ladder
Director
2021
The Hard Way
Executive Producer
2019
Girl Talk Confidential
Producer
2018
Live
Writer
2015
Live
Director
2015
Kira Kiralina
Producer
2014
The Blind Squad
Producer
2014
Vampire Academy
Co-Producer
2014
The Dead Reborn
Producer
2013
The Concert
Co-Producer
2009
Anacondas: Trail of Blood
Co-Producer
2009
Against the Dark
Co-Producer
2009
Silent Wedding
Producer
2008
Mirrors
Producer
2008
Anaconda 3: Offspring
Co-Producer
2008
Flight of Fury
Co-Producer
2007
Pumpkinhead: Blood Feud
Co-Producer
2007
Attack Force
Producer
2006
Twice Upon a Time
Producer
2006
Pumpkinhead: Ashes to Ashes
Co-Producer
2006
Pu-239
Producer
2006
The Hard Corps
Producer
2006
Pulse
Executive Producer
2006
The Detonator
Co-Producer
2006
Mammoth
Executive Producer
2006
True True Lie
Producer
2006
Frankenstein & the Werewolf Reborn!
Producer
2005
Return of the Living Dead: Rave to the Grave
Thanks
2005
The Prophecy: Forsaken
Executive Producer
2005
Spirit Trap
Executive Producer
2005
7 Seconds
Producer
2005
Possessed
Producer
2005
Seed of Chucky
Co-Producer
2004
House of Voices
Producer
2004
Method
Executive Producer
2004
Blessed
Executive Producer
2004
Tomb of Terror
Producer
2004
Mimic: Sentinel
Executive Producer
2003
Sherlock: Case of Evil
Executive Producer
2002
Wolf Girl
Associate Producer
2001
Train Quest
Producer
2001
Prison of the Dead
Producer
2000
Search for the Jewel of Polaris: Mysterious Museum
Producer
1999
Witchouse II: Blood Coven
Producer
1999
Retro Puppet Master
Producer
1999
Teen Sorcery
Executive Producer
1999
Aliens in the Wild, Wild West
Executive Producer
1999
The Incredible Genie
Producer
1999
Witchouse
Producer
1999
Shapeshifter
Executive Producer
1999
Teenage Space Vampires
Executive Producer
1999
Dragonworld: The Legend Continues
Director of Photography
1999
Dragonworld: The Legend Continues
Producer
1999
Beowulf
Executive Producer
1999
Phantom Town
Producer
1999
The Boy with the X-Ray Eyes
Producer
1999
Subspecies 4: Bloodstorm
Producer
1998
The Werewolf Reborn!
Producer
1998
Frankenstein Reborn!
Producer
1998
Teen Knight
Executive Producer
1998
Talisman
Producer
1998
Clockmaker
Producer
1998
The Shrunken City
Producer
1998
The Secret Kingdom
Producer
1998
Little Ghost
Producer
1997
The Midas Touch
Producer
1997
Johnny Mysto: Boy Wizard
Producer
1997
Lurid Tales: The Castle Queen
Producer
1997
Hideous!
Director of Photography
1997
Hideous!
Producer
1997
Vampire Journals
Producer
1997
Magic in the Mirror: Fowl Play
Producer
1997
Petticoat Planet
Producer
1996
Spellbreaker: Secret of the Leprechauns
Producer
1996
Magic in the Mirror
Producer
1996
Alien Abduction: Intimate Secrets
Producer
1996
Josh Kirby... Time Warrior: Journey to the Magic Cavern
Producer
1996
Oblivion 2: Backlash
Producer
1996
Demon in the Bottle
Producer
1996
Josh Kirby... Time Warrior: Eggs from 70 Million B.C.
Producer
1995
Huntress: Spirit of the Night
Producer
1995
Josh Kirby... Time Warrior: Trapped on Toyworld
Producer
1995
Josh Kirby... Time Warrior: Planet of the Dino-Knights
Producer
1995
Serpent's Lair
Producer
1995
Leapin' Leprechauns
Producer
1995
Trancers 5: Sudden Deth
Producer
1994
Dark Angel: The Ascent
Producer
1994
Lurking Fear
Producer
1994
Oblivion
Producer
1994
Bloodlust: Subspecies III
Director of Photography
1994
Bloodlust: Subspecies III
Producer
1994
Trancers 4: Jack of Swords
Producer
1994
Mandroid
Director of Photography
1993
Mandroid
Producer
1993
Invisible: The Chronicles of Benjamin Knight
Producer
1993
Bloodstone: Subspecies II
Director of Photography
1993
Bloodstone: Subspecies II
Producer
1993
Subspecies
Director of Photography
1991
Drumeț în calea lupilor
Cinematography
1990
Those Who Pay with Their Lives
Cinematography
1989
Flames Over Treasures
Cinematography
1988
Dommnișoara Aurica
Cinematography
1985
Chained Justice
Director of Photography
1984
Return from Hell
Cinematography
1983
Sand Cliffs
Cinematography
1983
Contest
Cinematography
1982
Document 56
Executive Producer
-