Dhu Moraes
Tia Nastácia
Isabelle Drummond
Emília
João Acaiabe
Tio Barnabé
Mário Jorge
Rabicó
Mônica Rossi
Cuca
Izak Dahora
Saci Pererê
Anita Falcão
Clarice Serrão
Marcel Miranda
Grilo Madureira
Marcela Rosis
Mirthes
Fany Georguleas
Princesa Thirza
Natália Sambrini
Fada Celeste
Suely Franco
Dona Benta
Amanda Diniz
Narizinho
Rodolfo Valente
Pedrinho
Aramis Trindade
Visconde de Sabugosa
Cassiano Carneiro
Zé Carijó
João Vitor Silva
Curupira
Thavyne Ferrari
Flora Caipora
Luiz Magnelli
Baobá Caipora
Emiliano Queiroz
Mago Mor
Stela Freitas
Florena Caipora
Flávio Migliaccio
Eremita
Ricardo Petráglia
Trévan
Thiago de Los Reyes
Príncipe Theo
Lara Rodrigues
Samira
Arno Pruner
Samuel
Bel Kutner
Flor
Cássio Scapin
Urbano Madureira
Patricia Selonk
Matilda
Caetano O'Maihlan
Chico Maciel
José Rubens Chachá
Valdo Serrão
Cláudio Mendes
Delegado
Lidi Lisboa
Jurema
Selma Lopes
Vovó Caipora
Álamo Facó
Canguiço
Fernando Ceylão
Pantufo
Daniel Erthal
Capitão Kosmos
Isaac Bardavid
Elias Turco
Ildi Silva
Iara
Márcio Trigo
Director
Júlio Fischer
Writer
Suzana Azevedo
Producer
Maurice Mignon
Editor
Nelson Fonseca
Casting
Tande Bressane
Assistant Director
Denise Garrido
Art Department Manager
Mariana Mesquita
Pedro Vasconcelos
Duca Rachid
Alexandre Gomes
Production Design
Elisabeth Fairbanks
Makeup Artist
Marcos Caetano
Music Editor
Ricardo Ottoboni
Music Producer
Flávio Nascimento
Executive Producer
Gilson Figueiredo
Special Effects
Leandro Santa Rita
Special Effects Technician
Luiz Antonio Pilar
Moa Batsow
Art Department Coordinator
Jorge Banda
Visual Effects Producer
Mário Teixeira
Stefan Wähner
Digital Compositor
Renato Muniz
Gilberto Gil
Theme Song Performance
Creso Eduardo Macedo
Federico Bonani
Claudio Lobato
Vavá Torres
Makeup Supervisor
Carlos Manga
Music
Paula Souto
Ulisses Cruz
Cininha de Paula
Alessandro Marson
Reginaldo Roque
Camera Operator
Roberto Talma
Rita Peçanha
Script Supervisor
Paulo Ghelli
Durval Tumscitz
Producer's Assistant
Renato Fernandez
Helena Brício
Costume Design
Cláudio Sampaio
Paula Torres
Production Coordinator
Mauro Heitor
Visual Effects
Cid Rima
Mariozinho Rocha
Music Director
Helena Durán
Continuity
Marcelo Zambelli
Marco Seixas
Paulo Tibau
Visual Effects Director
Laércio Salles
Luciana Biazzi
Monteiro Lobato
Story
Ronaldo Carmo
Set Costumer
Sergio Farjalla Jr.
Weapons Master
Renata Barreira
William Alves
Helena Araújo
Noa Bressane
Marcelo 'Guru' Duarte
Director of Photography
Henrique Leiner