YAMdb
Home
Movies
Genres
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
TV Movie
Thriller
War
Western
Popular
Now Playing
Top Rated
Upcoming
TV
Genres
Action & Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Kids
Mystery
News
Reality
Sci-Fi & Fantasy
Soap
Talk
War & Politics
Western
Popular
Now Playing
Top Rated
People
Pentti Auer
Details
Cast
Crew
Media
Known For
Birth Location
Lammi, Finland
Born
1931-05-21
Died
2004-02-03
Movies
The Man Without a Past
as Chief Bureaucrat
2002
Juha
as Shemeikka's Guest
1999
Drifting Clouds
as Buyer of Dubrovnik
1996
Mestari
as Jouni Tossavainen
1992
Cha Cha Cha
as Tailor
1989
Ariel
as Skipper (voice) (uncredited)
1988
Hamlet Goes Business
as Father / Ghost
1987
Viimeiset rotannahat
1985
Crime and Punishment
as Kari Honkanen
1983
Regina ja miehet
as Pena
1983
The Worthless
as Boss
1982
Toto
as Kurt
1982
Herr Puntila And His Servant Matti
1979
Pyhä perhe
1976
Lampaansyöjät
as Humalainen soutaja
1972
Akseli and Elina
as drunk guy
1970
Toivelauluja
as (uncredited)
1961
The Scarlet Dove
as (uncredited)
1961
Onni etsii asuntoa
as (uncredited)
1955
Majuri maantieltä
as Auer (uncredited)
1954
Varsovan laulu
as (uncredited)
1953
Katarina kaunis leski
as (uncredited)
1950
Professori Masa
as (uncredited)
1949
Movies
Regina ja miehet
Still Photographer
1983
Karvat
Location Manager
1974
Karvat
Property Master
1974
Lampaansyöjät
Director of Photography
1972
Myöhästynyt hääyö
"B" Camera Operator
1960
1918
"B" Camera Operator
1957
Musta rakkaus
"B" Camera Operator
1957
Pekka ja Pätkä ketjukolarissa
"B" Camera Operator
1957
Viisi vekkulia
"B" Camera Operator
1956
Pastori Jussilainen
"B" Camera Operator
1955
Neiti talonmies
"B" Camera Operator
1955
Isän vanha ja uusi
"B" Camera Operator
1955
Veteraanin voitto
"B" Camera Operator
1955
Onni etsii asuntoa
Assistant Camera
1955
Majuri maantieltä
Assistant Camera
1954
Taikayö
"B" Camera Operator
1954
Hilmanpäivät
"B" Camera Operator
1954
Mä oksalla ylimmällä
"B" Camera Operator
1954
The Milkmaid
"B" Camera Operator
1953
Me tulemme taas
"B" Camera Operator
1953
Pekka Puupää
"B" Camera Operator
1953
Lentävä kalakukko
"B" Camera Operator
1953
Muhoksen Mimmi
"B" Camera Operator
1952
Komppanian neropatit
"B" Camera Operator
1952
Lännen lokarin veli
"B" Camera Operator
1952
Mitäs me taiteilijat
Assistant Camera
1952
Rion yö
Assistant Camera
1951
Kenraalin morsian
Grip
1951
Vain laulajapoikia
Assistant Camera
1951
Rakkaus on nopeampi Piiroisen pässiäkin
Assistant Camera
1950
Katarina kaunis leski
Assistant Camera
1950
Tanssi yli hautojen
Assistant Camera
1950
Maija löytää sävelen
Grip
1950
Tapahtui kaukana
Grip
1950
Köyhä laulaja
Grip
1950
Isäpappa ja keltanokka
Grip
1950
Professori Masa
Grip
1949
Katupeilin takana
Grip
1949
Orpopojan valssi
Grip
1949
Isäntä soittaa hanuria
Grip
1949
Aaltoska orkaniseeraa
Grip
1949
Serenaadiluutnantti
Grip
1949
Prinsessa Ruusunen
Grip
1949
Nokea ja kultaa
Grip
1945
Anna Liisa
Second Assistant Camera
1945
Ristikon varjossa
Second Assistant Camera
1945
Suomisen Olli rakastuu
Grip
1944
Nainen on valttia
Second Assistant Camera
1944